Yeni Kapanacak Bayanlara Öneriler

Kapanmak ya da daha doğru bir tabir ile tesettüre girmek dinimizin bir emri olmakta ve bu sebepten pek çok kadın ya da genç kız kendini hazır hissettiği zaman bu  vecibeyi yerine getirmektedir. Ancak bu süreç çok da kolay olmamakta, bilhassa belli bir yaşın üzerinde olan kişiler bu değişim süreci oldukça zorlu geçmektedir. Bu sebepten dolayı da yeni kapananlara önerilerde bulunmak son derece önemlidir.

Kapanmak İstiyorum Bunu çevreme Nasıl Anlatmalıyım?

Tesettüre girmek isteyen kişilerin akıllarına gelmekte olan ilk şey çevrelerinin tutumudur. Arkadaşlarının, akrabalarının ya da diğer sosyal çevrelerinin ne tepki vereceği konusunda son derece hassas davranacak olan kişilere tavsiyelerimiz ise şunlardır;

  1. İlk olarak bilmeniz gereken en önemli detay bu konuda hiç kimseye açıklama yapma zorunda olmadığınızdır. Çünkü tesettüre girmek farzdır ve bu konuda verdiğiniz kararı sorgulamak ve üstüne yorum yapmak son derece yanlış olacaktır.
  2. Tesettür ile alakalı bilinmesi gereken her şeye hakim olacak kadar araştırma yapın. Bu sayede verdiğiniz karar ile alakalı sorgulandığınız zaman tercihinizin ne denli doğru olduğunu açıklayabilirsiniz.
  3. Kararlı durun. Vermiş olduğunuz bu kararın son derece doğru olduğundan emin olduğunda kapanın ve bu konuda son derece kararlı bir tutum sergileyin. Tereddütlü ve çekimser bir tavır sergilediğiniz zaman etrafınızdaki kişiler de bundan güç alarak olumsuz şekilde konuşacaktır.
  4. Uygun bir şekilde kapanın. İnsanların en çok kızdığı şeylerden biri de uygunsuz şekilde giyinen “sözde” kapalılardır. Bu sebepten dolayı Kuran ve sünnette belirtilen şekilde giyinmek yapılması muhtemel eleştirilere son verecektir.

Yeni Kapanacağım Nasıl Kıyafetler Almalıyım?

Yeni kapanacaklara verilecek tavsiyeler arasında en önemlilerden biri de ne tarz ve nasıl kıyafetler alacakları da bulunmaktadır. Hali hazır da kapsamlı bir gardırop değişikliği gerektiren bu karar aşamasında aşağıda bulunan detaylara dikkat etmek size büyük ölçüde fayda sağlayacaktır.

  1. İlk olarak kendinize mutlaka düz ve detaysız bir siyah bir de beyaz tunik almalısınız. Bu parçaları kombinlemek çok kolay olmakta ve her gün başka bir şekilde kullanabilmektesiniz.
  2. Pantolon konusu da merak edilmek ile beraber yırtık ve çok da dar olmayan pantolonlarınızı kapalı iken de kullanma olanağınız bulunmaktadır. Bunun yanı sıra beğendiğiniz ve bütçenize uygun herhangi bir pantolon alabilirsiniz. Tarzınıza göre kot, kumaş ya da renkli pantolonlar tercih edebilirsiniz.
  3. Boydan elbiseler ise bilhassa düğün ya da yemek gibi özel günlerde kurtarıcı olacaktır. Tek renk ya da minik desenleri olan soft renklerde bir elbise mutlaka gardırobunuzda bulunmalıdır.
  4. Yeni kapanacaklara şal ve eşarp konusunda önerilerde bulunmak ise son derece önemlidir. İlk aşamada yapmanız gereken şey şal mı yoksa eşarp mı kullanacağınıza karar vermektir. Bunda sonra ise temel renkler başta olmak üzere mevcut olan kıyafetlerinize uygun renklerde seçimler yapmalısınız.
  5. Etek kullanmak ve bu parça ile kombin yapmak isteyen kişilere ise ilk olarak spor etekleri tavsiye ederiz. Çünkü ve ağır ve klasik etekleri kullanmak hem zor olmakta hem de günlük olarak kombinlemek mümkün olmamaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya yazın