Sesten Uyuyamıyorum Ne Yapmalıyım?

Uyku, bazı kişiler için önemsizken bazıları için oldukça zorlu süreçlerden biri haline gelmektedir. İnsanların bazıları sesten ve gürültüden etkilenmeden kısa süre içerisinde uykuya dalabilmektedirler. Fakat bu durum herkes için geçerli değildir. İnsanların birçoğu uykuya dalarken sessiz ve karanlık bir ortam aramakta ve bu ortam sağlanmadığında uyku problemi ortaya çıkmaktadır. Ses, hayatımızın her alanında yerini almıştır. Bazı durumlarda geceleri bile kesilmeyen ses gürültüleri kişileri zorlamakta ve uyku sürecine olumsuz anlamda etki etmektedir. Bu noktada ne yapacağını bilemeyen insanlar çareyi uyku ilacında bulmakta ve ilaç kullanarak uykuya dalmaya çalışmaktadırlar. Uykuya dalmak için bu tarz yöntemlere başvurulması çok zorda kalınmadıkça doğru değildir. İlaçlar kişinin düzenini bozacak ve uyanma sürecini çok daha güç bir hale getirecektir. Bu sebeple farklı ve daha doğal yöntemlerin uygulaması tavsiye edilmektedir. Bunlardan ilki nefes egzersizleridir.

Seste bile uyuyabilmek için etkili nefes egzersizi

Ses gürültüsünün olduğu bir ortamda bile uyuyabilmek için en etkili yöntem nefes egzersizi olmaktadır. Nefes egzersizi kişinin başka bir alana yani kendi nefeslerine odaklanmasını ve dolayısıyla dışarıdaki sesi unutmasını sağlamaktadır. Bu teknik henüz çok yeni olmasına rağmen kullanan kişiler tarafından oldukça memnun kalınan bir yöntemdir. Yöntem Amerikalı Dr. Weil tarafından keşfedilmiş ve birçok hastanın uyku problemlerine çözüm olmuştur. Nefes egzersizinin yapımı için yatağa uzanılmalı ve dışarıda oluşan sese odaklanmadan nefes egzersizine başlanmalıdır. İlk olarak nefes iyice tutulmalı ve ortalama 6 saniye sonra bırakılmalıdır. Bu noktada nefeslere odaklanmak son derece önemlidir. Daha sonra bir kez daha nefes alınmalı ve bu sefer verirken de 7 saniyeye kadar sayılmalıdır. Bu işlem ortalama 4 defa tekrarlanmalı ve her seferinde nefeslere odaklanılmalıdır. Böylece dışarıdaki ses gürültüsü duyulmayacak ve rahatlıkla uykuya dalınacaktır.

Uyku için diğer yöntemler

Gürültüde uykuya dalmak için bir diğer yöntem ise Asmr videolarıdır. Asmr, kişilerin kolaylıkla uykuya dalmaları ve dış etkenlerden etkilenmemeleri için yapılmış olan videolardır. İnternetten kolaylıkla bulunabilecek bu videolar kişinin gevşemesine ve rahatlayarak uykuya dalmasına yardımcı olmaktadır. Kulaklıkların takılması ve bu tarz videolara odaklanılması dışarıda oluşan sesi unutturacak ve uyku sürecini çok daha kolay bir hale getirecektir. Bunun yanı sıra kulak tıkacı kullanmakta uykuya dalma sürecini kolaylaştıracaktır. Bunun için özel olarak satılan tıkaçların satın alınması kulak sağlığı ile ilgili herhangi bir problem oluşmasını önleyecektir. Böylece hiçbir ses duyulmayacak ve uykuya geçiş süreci oldukça kolay olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya yazın