Mevsim Geçişlerinde Bağışıklığınızı Güçlendirecek 7 Yöntem

Mevsimlerin geçiş dönemleri güneşin aldatıcı yüzü, kırılmamış olan ve etrafta yaygın olan mikroplar insanların sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Özellikle ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde bu sağlık sorunları daha çok yaşanmaktadır. Kış ayından bir geçiş olan ilkbahar aylarında birden çıkan güneş, yaz aylarından çıkıştaki sonbahar aylarında birden bastıran soğuklar ile birlikte kalın mı ince mi giysem ikilemi hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Özellikle hava koşullarının dengesiz olması ile birlikte gribal enfeksiyon gibi üst solunum
yolu hastalıkları sıklıkla görülmektedir. Bu gibi durumlara karşı bağışıklık sistemini hastalıklar ile mücadele edecek kadar kuvvetlendirmek gerekmektedir. Mevsim geçişlerinde bağışıklığınızı güçlendirecek 7 yöntem arasından vücudunuz için gerekli olan yöntem değerlendirilip uygulanmalıdır.

Mevsim Geçişlerinde Bağışıklığınızı Güçlendirecek 7 Yöntem ve Gıda Tüketimi

Mevsim Geçişlerinde Bağışıklığınızı Güçlendirecek 7 Yöntem ile gıda tüketimi arasında önemli bir bağlantı vardır. İşte bu yöntemler şöyle sıralanabilir:

 1. Günlük en az 2 litre su tüketiminin mukus zarlarını nemli tuttuğunu ve bunun da bağışıklık sisteminin verimli çalışmasını sağladığını ifade eden uzmanlar kişi nereye gidilirse gitsin muhakkak yanında bir şişe su bulundurmalıdır. Günlük en az 6 veya 7 defa idrara çıkılması böbreklerin rahat çalışması açısından önemlidir ve bu da su tüketimi ile gerçekleşmektedir. Ayrıca grip virüsleri kuru havada geliştiğinden ev içinde çalıştırılan bir nemlendirici ev halkını da üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı koruyabilir.
 2. Mevsim Geçişlerinde Bağışıklığınızı Güçlendirecek yöntemlerden bir diğeri ise vücudun günlük C vitamini ihtiyacının karşılanmasıdır. C vitamini ihtiyacının giderilmesi için portakal ve lahana gibi canlı renklere sahip bol vitaminli meyve ve sebzelerinden günlük en az 2 tabak tüketilmelidir. Özellikle betaglukanlar olarak adlandırılan beyaz renkli mantarlar bağışıklık hücrelerini harekete geçiren bir maddeden bol miktarda içerdiğinden beslenme programına dahil edilmelidir. Sabah omlette kullanılabilen beyaz mantar akşam yemeklerinde de kullanılarak bağışıklık sistemi güçlendirilebilir.
 3. Protein ve aminoasitler bakımında bağışıklık sistemine olumlu etkiler meydana getirmektedir. Bunun için Protein ve aminoasitler bakımından zengin et, et ürünleri ve yumurta sabah kahvaltısında tüketilmelidir.
 4. Mevsim Geçişlerinde Bağışıklığınızı Güçlendirecek 7 Yöntem içinden bir diğeri ise kilo almayı engellemenin yanı sıra bağışıklık sisteminin güçlenmesine de destek olan fındık, fıstık, badem, yağlı tohum ve ceviz gibi kuruyemiş ürünleri günlük olarak tüketilmesidir.
 5. Vitamin alınarak bağışıklık sisteminin mevsim geçişlerine karşı güçlendirilmesi için mevsim yeşillikleri sofrada muhakkak bulunmalı ve tüketilmelidir.

Mevsim Geçişlerinde Bağışıklığınız Güçlendirecek 7 Yöntem ile Uyku ve Egzersiz Dengesi

 1. Vücudumuz uyku haline geçtiğinde metabolizma yavaşlar ve vücudun organları kendi hasarlarını onarmaya başlarlar. Hasarlar onarılmadan bir sonraki güne başlamak bağışıklık sistemini zayıflatacağından uyku bağışıklık sisteminin olmazsa olmazıdır.
  00 ile 02.00 saatlerinde yatakta olmayan bir vücudun zamanlar bağışıklık sistemi zayıflar ve hastalıklara açık hale gelir. Ayrıca uyku uyunan mekanda televizyon, bilgisayar gibi herhangi bir ışık da bulunmamalıdır. Uyku problemi yaşayanlar için, melisa, rezene ve papatya gibi bitkisel çaylar önerilir.
 2. Mevsim geçişlerinde bağışıklığınızı güçlendirecek 7 yöntem arasında egzersiz kati surette olmalıdır. Uzun süreli yüksek antrenmanlar vücudunuza stres yükleyerek hastalığa davetiye çıkarabileceğinden vücudu fazla yormayacak
  açık havada günde yarım saat kadar yürümek gibi aktiviteler yapılabilir. Açık havada yapılan egzersizler bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiği gibi bedenin D vitamini ihtiyacını da karşılamaktadır. Profesyonel sporcu olmayıp yüksek dozda egzersiz yapamayacak olanlara en güzel sporlar olarak yüzme, futbol, basketbol ve tenis tavsiye edilebilir. Yoğun tempoda antrenman yapması gerekenlerin her 90 dakikalık set arasında 120-240 kalori arasında karbonhidrat tüketmelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya yazın