L Salonlar İçin Dekorasyon Önerileri

L salon oldukça kullanışlı ve kolay dekore edilebilecek bir odadır. L şeklinin en büyük avantajı bir oda içerisinde ayrı iki bölümün elde edilebiliyor olmasıdır. Bu avantajla birlikte salon ve yemek odası olarak kullanılabilecek bir oda oluşturulabilir.

Odanın yemek odası olarak kullanılacak kısmındaki mobilyalar salon mobilyalarıyla tamamen aynı mobilyalardan olması gerekmemesine rağmen aralarında bir uyumun olması dekorasyon için oldukça önemli bir noktadır. Son zamanlarda yemek masalarında ağaç materyaller kullanılmakta olup yapay malzemelerden yapılan masalar da yemek odalarında yerini almaktadır. Evin büyüklüğüne göre seçilen masa şekillerinde ağırlıklı olarak dikdörtgen masalar tercih edilmektedir. Bunun yanında odaya göre masalar yuvarlak ya da kare şekillerde olabilmektedir. Yine bu masalara uygun sandalyeler ile dekorasyon desteklenebilir. Masada koyu renkler daha çok klasik tarzları temsil ederken, açık tonlarla modern bir görünüm kazanılması mümkündür.

Yemek odasını tamamlamak için seçilen tarza uygun bir avize seçilmesi gerekmektedir. Klasik tarzlar için tek ve büyük avizeler tercih edilirken, modern görünüm küçük iki ya da üç avizenin sıralı şekilde asılmasıyla yakalanabilir. Son olarak bir servis sehpası ya da konsol ile yemek odasının dekorasyonu tamamlanabilir.

Salon olarak kullanılacak kısımda ise en önemli nokta doğru renklerin seçimidir. Son zamanlarda oldukça geniş renk seçenekleri barındıran mobilyalar bulunmaktadır. Mobilyalarda genel olarak üçlü, ikili ve tekli koltuklar tercih edilmekle birlikte farklı ve rahat bir görünüm kazandırmak için l koltukların da kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır. L koltuklardaki renk bütün mobilyada aynı olduğundan çeşitlilik üzerine eklenen yastıkların renkli olmasıyla sağlanabilir. Ayrı olan koltuklarda ise yine son zamanlarda farklı renklerdeki koltukların birleştirilmesiyle oluşturulan kombinasyonlar çok popülerdir. Koltuklara uygun bir TV ünitesi ve sehpa seçimi de oldukça önemlidir. Eğer salonda bir TV olacaksa daha sportif bir hava kullanılabilir. TV ünitesi yerine kullanılacak bir TV altı sehpa ve raflarla da dekorasyon tamamlanabilir. Sehpa TV ünitesi ve koltukların mobilyası ile uyum içerisinde olmalıdır. Halı ve odayı tamamlayan diğer aksesuarlar birbirlerinden farklı renklerde seçilmeye çalışılmalıdır. Aynı rengin yoğun kullanımı sıkıcı ve yorucu bir görüntü oluşturacaktır. Ayrıca perdelerin de odanın ışık almasına göre koyu kumaşlardan ya da ince kumaşlardan seçilip seçilmeyeceği belirlenmelidir. Halı ile uyumlu seçilebilecek olan perdeler, mobilyalar üzerindeki bir desen ya da renkle de uyumlu seçilebilinir. Yine aynı rengin yoğun kullanılmıyor olması önemli bir esastır.

Salon kısmında ve yemek odası kısmında mobilyalarda, renklerde ya da tarzlarda sağlanan uyum ile oda bütünleşmiş olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya yazın