İş Stresini Azaltan Sağlıklı Atıştırmalıklar

Eski yıllarda bu kadar iş stresi var mıydı bilemiyoruz fakat günümüzde trafik gibi diğer stresler ile birleşince iş hayatında yaşanan stres ile başa çıkmak oldukça zor olmaktadır. Günümüzde neredeyse her türlü işte çalışanların kendine göre farklı iş yoğunluğu ve stresi bulunmaktadır. Bu stresi, uzun süren çalışma saatleri, daha iyisini yapabilme hırsı, başarısız olma ve işten atılma kaygısı ve çalışma şartlarının zor olması gibi etkenler daha da artırmaktadır. Stresi azaltmak için bazı doğal yollara başvurmak gerekmektedir. İş stresini azaltan sağlıklı atıştırmalıklar neler olduğu bilinir ve ona göre tüketilir ise zorlu olan bu stresi atlatmak bir o kadar kolaylaşacaktır. Bu konuda alanında başarılı diyetisyenlerden yardım alınmalıdır.

Diyetisyen Tavsiyesi ve İş Stresini Azaltan Sağlıklı Atıştırmalıklar

Diyetisyenler günlük hayatımızda kullandığımız bazı besin maddelerinin içerdiği vitaminler sayesinde vücuttaki çeşitli hormonların salınımını artırmakta ve böylece insanlarda mutluluk hissini uyandırdığını ifade etmektedir. Bilimsel olarak kanıtlanmış olan bu durumda iş stresini azaltan sağlıklı atıştırmalıklar içinde B, C ve E vitaminlerinin olduğu badem, kuru kayısı, avokado, balık, turunçgiller, yulaf gibi ürünler kullanılmalıdır.

Yapılan yeni inceleme ve araştırmalar ise çalışanların iş stresinin mutlulukları ile doğru orantılı olduğunu ortaya çıkarmıştır. Çok yoğun çalışma çalışanları strese sokuyor, stres çalışanı mutsuz ediyor, mutsuzluk çalışanı daha çok strese sokuyor. Bu kısır döngü bu şekilde ilerleyip gittiğinden çalışanı mutlu etmenin iş stresini azaltılacağı ortaya çıkmaktadır. İş stresini azaltan sağlıklı atıştırmalıklar tüketildiğinde stresten kaynaklanan olumsuzlukların zamanla yok olduğu görülecektir. Çalışanların kendi aralarında daha iyi bir ilişkisinin olması, dikkatlerinin dağınık olmaması, iş veriminin artırılması ve başarının artması sağlıklı atıştırmalıklar ile sağlanabilir.

Dinç Tutan Yiyecekler ve İş stresini Azaltan Sağlıklı Atıştırmalıklar

Kültürümüzün geleneksel tatları arasında çok da bilinmeyen yulaf B vitamini içerdiğinden kullanılması şiddetle tavsiye edilmektedir. Özellikle tadını ortaya çıkarmak için başka yiyecekler ile birleştirilmesi tavsiye edilen yulaf içerdiği vitaminler ile iş yoğunluğu arasında dinç tutarak kişinin stresini bir kenara atmasına yardımcı olur. İş stresini azaltan sağlıklı atıştırmalıklar yapmak için kullanılan yulaf meyveler ile desteklenince pratik ve farklı bir lezzet ortaya çıkmaktadır.  İşyerinde yaşanan stres nöbetlerini atlatmada en büyük destek avokadodan gelmektedir. İçerdiği yağ asitleri ile hormonları düzenleyen avokado, sinir sistemi işlevlerini olumlu yönde etkiler. Ayrıca potasyum deposu olan meyve kan basıncını düşürerek ruh halini düzenler ki bu da mutluluğa, mutluluk ise iş stresinin uçup gitmesine neden olur.

İçerdiği B2 ve E vitaminleri ve içerdiği daha birçok element sayesinde Badem, insan beyninin gelişimini ve iş stresini azaltan sağlıklı atıştırmalıklar arasında yer olup stresten uzaklaşmada iyi bir yardımcıdır. Çalışan kişilerin yanında kolaylıkla taşıyabileceği bademe ek olarak kuru kayısı da içerdiği B grubu vitaminler, magnezyum sayesinde stresi önler, beyin ve sinir sistemini rahatlatıp huzurlu ve keyifli çalışma imkanı sunar. Düzenli balık tüketenlerin daha sağlıklı, daha aktif ve daha enerjik hissettikleri ise bilimsel olarak kanıtlanmış olduğundan öğle yemeği menüsünde balık tüketilmesi iş stresini azaltacaktır. Yemekte balık çıkmadığında salatalarda salamura ton balığı kurtarıcı olabilir. İşte kendini çok gergin hissedenlerin normal çay veya kahve yerine papatya çayı tüketmeleri gerekir. Çünkü papatya çayı antidepresan etkisi ile kişinin stresini azaltıp rahatlatacaktır. Ana malzemesi kakao olan ve kakaosunda feniletilamin maddesi yoğunlukta bulunan çikolata endorfin salgılanmasını uyarıyor ve insanların mutlu hissetmesini sağlamaktadır. Özellikle kakao oranı yüksek olan bitter çilotalar bu konuda daha etkili olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya yazın