Hafıza Geliştirme ve Unutkanlıktan Kurtulma

Bazı insanlar vardır gördüğü, duyduğu hiçbir şeyi unutmaz. Bazı insanlar da vardır dün ne yediğini unutur. Eğer dün ne yediğini unutanlardansanız ve hafızanızı güçlendirmek istiyorsanız bazı pratik egzersizlerle bu mümkün. Unutkanlık çoğu zaman dikkatsizliği ve birçok sorunu da beraberinde doğurabilmektedir. Dolayısıyla unutkanlıktan kurtulmak için yapabileceğiniz egzersizler belki yaşamınızın bir noktasında hayat kurtarıcı olacaktır.

Hafıza Nasıl Güçlendirilir?

Unutkanlığı önleme için hafızanızı güçlendirme egzersizleri yapabilirsiniz. Bu durumda hem unutkanlığınız git gide azalacak hem de beyin kıvrımlarının gelişmesi nedeniyle pratik zekaya sahip olacaksınız.

Sakız Çiğneyin

Sakız çiğnemek toplumumuzda bazı noktalarda hoş karşılanmasa da bu tabuları bir kenara bırakıp araştırma sonuçlarını ele aldığımızda, sıklıkla sakız çiğneyen kişilerin sakız çiğnemeyenlere oranla %25 daha fazla dikkatli oldukları ortaya çıkmıştır. Beyindeki hipokampustaki aktivitesini yükseltmesi sebebiyle unutkanlığı önleme konusunda da işe yarar bir egzersiz diyebiliriz.

Yazı Yazın

Gün içerisinde kısa notlar almak, hatırlamak isteyeceğiniz şeyleri kağıda dökmek beynin hafıza özelliğini artırmaktadır. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken nokta dijital notlar değil kağıt ve kalemle alacağınız notlar etkili olacaktır. Not almayan veya dijital notlar alan kişiler UCLA araştırmaları sonrasındaki gözlemlere göre hafızanın zayıfladığını ortaya koymaktadır.

Ezber Yöntemleri

Bir konuda ezber yapmanız gerekiyor ve kolay ezberleyemiyor ya da çabuk unutuyorsanız bazı hafıza teknikleri aracılığıyla daha güçlü ezberler yapabilirsiniz. Ayrıca ezber yapmak hafızayı güçlendirmek ve unutkanlığı azaltmak üzere beyin kapasitesini açmaktadır. Hafıza yöntemleri ile ezber yapmak için hikayelendirme metodunu kullanabilirsiniz.

Öncelikle ezberleyeceğiniz her bir kavramı, cümleyi bir hikayenin parçasıymışçasına bir sonrakiyle ilişkilendirin. Bu sayede ezber sıralamanızı asla unutmayacaksınız. Ya da ezberleyeceğiniz kavramlar birbiriyle illişkili değilse ve akılda kalması zor kavramlar ise her bir kavramı bir özelliğiyle başka bir şeye benzetebilir arasında ilişki kurabilirsiniz. Buradaki kuracağınız ilişki ne kadar saçma olursa akılda kalıcılık o kadar fazla olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya yazın