Güneş Gözlüğü Seçmenin Püf Noktaları

Güneş gözlüğü seçerken bazıları yakışanı bulmaya çalışırken bazıları sağlık açısından en ideal olanı bulmaya çalışmaktadır. Aslından önemli olan hem yakışan hem de göz sağlığı için en korunaklı olanı bulmaktır. Bazı yüz şekilleri hemen beğenip yakıştırarak satın alırken bazı yüz şekilleri gözlüğünü bulmakta zorlanmaktadır. Güneş gözlüğü seçmenin püf noktaları bilindiği takdirde güneş gözlüğü seçimi ve alımı o nispette kolaylaşacaktır.

  • Püf noktalarının en başında güneş gözlüğünün yüze oturması gelmektedir. Modeller arasında seçim yaparken gözlüğün ne yüzde küçük kalanını ne de yüzden taşan modelleri seçmemeye özen gösterilmelidir. Bunun için de güneş gözlüğünün çerçevesinin yanaklara değmemesi ve ya kaşlar ile aynı hizada olmamasına dikkat edilmelidir.
  • Güneş gözlüğünün kullanacak kişinin yüz hatları ile de uyumlu olması gerekir. Mesela kemerli burun yapısına sahip olanların bu kemeri kapatacak kalınlığa ve düşüklükteki gözlükleri tercih etmesi, ince ve dar yüz yapısı olanların ise ince narin gözlükleri tercih etmesi önerilir.

Güneş Gözlüğü Seçmenin Püf Noktaları ve Cam Özellikleri

Güneş gözlüğü gözleri güneşin olumsuz etkisinden koruması amacı ile takılmaktadır. Gözlüklerde en önemli malzeme camdır. Güneş gözlüğü seçmenin püf noktaları arasında camın kaliteli olması ve göz sağlığını tehlikeye sokacak taklit ürünlerden olmaması bulunmaktadır. Bilinen markaların satış noktalarından ve mağazalarından alınan gözlükler hem uzun süre kullanılabilmektedir hem de göz sağlığına dikkat edilerek özenle üretildiği için sağlık kaygıları yaşanmamaktadır.

Son zamanlarda ozon tabakasının delinmesi ile ilgili konularda sıklıkla geçen UV ışınları insan sağlığını olumsuz etkilemektedir. Güneşin etkisinin fazla olduğu yaz aylarında hassas yapıya sahip olan gözler UV ışınlarından fazla etkilenmektedir. Bundan dolayıdır ki güneş gözlüğü camının UV filtreli olması şarttır. Aksi durumda ilerleyen zamanlarda çeşitli rahatsızlıklar boy gösterebilir. Güneş gözlüğü seçmenin püf noktaları arasında güneş gözlüklerinin ışığı bloke etme gücü UV200, UV400 ve UV600 gibi ibarelerle belirlenen korumalı camlarından alınmasıdır. Özellikle kar ışığında veya tatilde kullanılacak olan gözlüklerin camlarının minimum UV400 korumalı olmasına özen gösterilmelidir. Ayrıca araba vs kullanılırken takılan gözlük camları sarı, pembe gibi çeşitli renklerde olduğunda trafik ışıklarını algılamada sıkıntı oluşturabilir. Güneş gözlüğünde yeşil, gri ve kahverengi camlar daha doğru bir seçim olacaktır.

Güneş Gözlüğü Seçmenin Püf Noktaları ve Güvenilir Markalar

Güneş gözlüğü seçmenin püf noktaları ve güvenilir markalar başlığı hemen çok yüksek fiyatlı ürünlerin olduğu markalardan alınmalı şeklinde algılanmamalıdır. Marka konusunda önemli olan sağlamlığından ve güvenilirliğinden emin olunan markaların seçilmesidir. Daha önce alınıp yıllarca sağlıklı bir şekilde kullanılan güneş gözlüğü markaları yeni alınacak gözlük için de referans olabilir. Ayrıca marka gözlükler dahi alınacağında dahi güneş gözlüğünün sertifikalı ve güvenlik kontrollü olup olmadığı mutlaka kontrol edilerek satın alınmalıdır. Sertifikası olmayan ürünler güvenilir olmayacağından boş yere para ödemeye gerek yoktur.

Yakından bakılıp orijinal olduğundan emin olarak alınan güneş gözlüklerinde CE işareti muhakkak aranmalıdır. Güneş gözlüğü seçmenin püf noktaları arasında belki en önemlilerinden olan CE işareti sağlık ve güvenliği temsil etmektedir. Avrupa Birliği 1985 yılında oluşturduğu Yeni Yaklaşım direktifleri arasında olan CE işareti ile ürünün insan, hayvan ve çevre açısından sağlıklı ve güvenli olduğunu göstermek amaçlanmıştır. AB her ülke için farklı işaretler kullanmak yerine tek tip sağlıklı ve güvenilirlik işareti olarak AB, CE’yi kullanılmasını istemiştir. Bu işaretin olduğu gözlüğün sağlık açısından güvenilir anlamına geldiğinden güneş gözlüğü alırken muhakkak CE işaretinin olmasına özen gösterilmelidir. Güneş gözlüğü alındıktan sonra da uzun süre kullanabilmek için kutusunda saklamak ve bakımına, temizliğine özen göstermek gerekecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya yazın