Detoks İhtiyacınız Olduğunu Gösteren Belirtiler

Vücudumuz her gün yiyeceklerden, metabolik fonksiyon eksikliklerinden ve çevreden geçen toksinlere maruz kalmaktadır. Biriken bu toksinleri vücut boşaltım sistemi ve kan sistemimiz gibi çeşitli sistemler ile atabildiklerini atmaktadır. Boşaltım sistemi bu biriken toksinleri atmak için daha fazla çalışırken asıl günlük fonksiyonlarını engelleyen bazı sorunlar ve sağlık problemleri meydana gelebilmektedir. Fakat fazla toksin alındığından bu toksinlerin atımına dış etkenler ile yardımcı olmak gerekmektedir. Şayet bu toksinler vücuttan dışarı atılmaz ise dokulara ve hücresel aktivitelere olumsuz etkileri olacağından gerekli görüldüğünde dış etkenlere başvurmak gerekecektir. Detoks denilen bu dış yardımcı etkenler ile boşaltım sistemine toksinleri atma konusunda yardımcı olunmalıdır. Detoks ihtiyacınız olduğunu gösteren belirtiler öğrenilip zamanı geldiğinde ihmal etmeden yapmak gerekir.

Detoks İhtiyacınız Olduğunu Gösteren Belirtiler ve Sağlık Sorunları?

Vücudumuzda fazla toksin biriktiğinde ve boşaltım sistemi bunları boşaltmaya yetişemediğinde detoks yapılması gerekir. Peki detoks ihtiyacınız olduğunu gösteren belirtiler nelerdir, vücudumuzda nasıl sağlık problemleri gördüğümüzde hemen detoks yapmaya başlamalıyız? İşte bunun cevabı aşağıdaki maddelerde sıralanmıştır:

  • Baş ağrısı çok çeşitli sebeplerden ileri gelebilir fakat belirli aralıklar ile veya herhangi bir sebep yok iken sebepsiz yere yaşanılan baş ağrılarının en temel nedeni vücutta biriken yüksek miktardaki toksinlerdir. Toksinlerin habercisi olan baş ağrısı tıpkı parfüm ve kolonya gibi uçucu maddelerden kaynaklanan ağrılara benzer. Çünkü ekolojik partiküller ağrıya sebep olmaktadır.
  • Detoks ihtiyacınız olduğunu gösteren belirtiler arasında gaz problemi de vardır. Vücut bazı gıdaların veya ürünlerin sindiriminde problem yaşadığında ve bağırsak florasında değişim olduğunda da gaz meydana gelmektedir. Yaşlandıkça daha çok ortaya çıkan gaz problemi şayet kronik bir halde değil ise o zaman bu biriken toksinleri haber vermektedir.
  • Tembel bağırsak sendromu lif, yağ ve rafine şeker bakımından zengin besinler tüketildiğinde daha çok ortaya çıkmaktadır. Genellikle tembel bağırsak sendromu kabızlık semptomu olarak kendini gösterir. Zamanla karın ağrısı, bağırsaklarda iltihaplanma ve aşırı gaz olarak gelişme gösterir. Tembel bağırsak sağlık sorununu atlatmak için detoks yapmak faydalı olacaktır ayrıca bol suve lifli gıdalar da buna yardımcı olacaktır.
  • Detoks ihtiyacınız olduğunu gösteren belirtiler içinde ağız kokusu en önemli maddedir. Ağız kokusu karaciğer, diyabet ve benzeri farklı sebeplerden de kaynaklanıyor olabilir fakat boşaltım organlarının toksinleri atmakta zorluk çektiği anlamına gelebilir. Ağız kokusunu gidermek için sadece gargara yapmak yeterli değildir. Sorunu temelden çözmek için sebze ve meyveden oluşan zengin bir arınma diyeti uygulamak gerekir.
  • Kandaki safra seviyesi artınca deride ve mukus tabakalarında sarılık meydana gelmektedir. Sarılık ya karaciğerdeki bir hastalıktan kaynaklanabilir ya da karaciğerin normal işlevini engelleyen bazı ilaçların fazla tüketilmesinden veya toksinlerin vücutta tutulması neticesinde olabilir.
  • Fazla kilo ve yağ birikimi vücutta fazlasıyla toksin olduğunu göstermektedir ki toksinler vücuttan atıldığında kilo vermek daha da kolaylaşacaktır.

Detoks İhtiyacınız Olduğunu Gösteren Belirtiler ve Psikolojik Etkenleri?

Detoks ihtiyacınız olduğunu gösteren belirtiler sadece bedensel sağlık problemleri olarak ortaya çıkmamaktadır. Bedende biriken toksinler insan psikolojisinde de bazı olumsuzluklar meydana getirmektedir. İşte bu etkiler şunlardır:

  • Farklı sebepleri olsa da vücutta biriken toksinler beynin çalışmasını olumsuz yönde etkilemektedir ki bu da kişiye konsantrasyon eksikliği olarak geri dönmektedir. İş yerinde çalışan veya ders çalışırken bir kişi aniden konsantrasyon ile ilgili problem yaşıyorsa bu detoksa ihtiyacınız olduğunu ve detoks zamanının geldiğini gösterir.
  • Toksinlerin birikip kana karışması uyku iletimini tetikleyen kimyasalların salınmasını engeller. Kimyasalların salınamaması da kişide uykusuzluk sorunun baş göstermesine neden olur. Ayrıca toksinler kaygı ve stres seviyesini de etkilediği için bu da uyku bozukluklarının yaşanmasına sebeptir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya yazın