Alışveriş Sitesinin Güvenilir Olup Olmadığını Nasıl Anlarız

Teknoloji çağı ile artık alışverişlerde elektronik ortamda olmaya başladı. Aslında uzun zamandır kullanılan e-ticaret günümüzde hızla artmaktadır. Bir ürün alacağınız zaman bulunduğunuz bölgede çeşit ve fiyat analizi yapmak sınırlı oluyor. Fakat e-ticaret ile yüzlerce alışveriş sitesinden ürün ve fiyat araştırması yaparak kendinize en uygun ve hesaplı ürünü bulabiliyorsunuz. Bu da internetten alışveriş yapmayı mantıklı hale getiriyor.

Peki bu alışveriş siteleri ne kadar güvenli? İnternetten alışverişlerde, alışveriş yapacağımız sitede nelere dikkat etmeliyiz gibi soruları da beraberinde getiriyor.

Alışveriş Sitesinin Güvenilir Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?

Bir alışveriş sitesinde sipariş oluşturmadan önce site içerisinde ve site dışında bazı kontroller yapmak, güvenilir şekilde alışveriş yapmamızı sağlayacaktır. Güvenli bir alışveriş sitesinde olmazsa olmaz SSL yani güvenlik sertifikasıdır.

Adres çubuğunun solunda site adresinden önceki kilit işaretidir. Bu işarete dikkat edelim eğer var ise siteyi kontrole devam edelim. Diğer bir ayrıntı iletişim ve firma bilgilerinin olmasıdır. İletişim bilgisi var ise telefon ile arayarak bir ürün sorabilirsiniz. Buradaki amaç telefonlara bakıyorlar mı? Yoksa göstermelik numarada olabilir.

Ödemelerinizi mümkün olduğunca kapıda ödeme veya havale/eft seçeneklerini kullanarak yapın. Eğer bu seçenekler ödeme yöntemleri arasında yok ise vadesiz hesap banka kartınız ile kredi kartı gibi ödeme yapabilirsiniz. Kredi kartınızı kullanmak sizin için son seçenek olsun.

Ürünlerin tedarik ve kargo süreçlerini kontrol etmeniz faydanıza olur. Aksi halde haftalarca ürününüzün gelmesini bekleyebilirsiniz. Site dışındaki araştırmalarınızı arama motorları sayesinde site adını yazarak başka sitelerde alışveriş yapacağınız site hakkında herhangi bir şikayet vb. gibi yazılar varmı kontrol edebilirsiniz. Tabi her şikayet konusu olan firma güvensiz firma değildir. Şikayet konularının nedenleri ve çözüm aşamaları gibi detayları da incelemenizde fayda var.

Tüm bu kontrolleri sağladıktan sonra siparişinizi oluşturup ürününüzün gelmesini bekleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya yazın