2018 KOSGEB Kayıt Başvuru Şartları Nelerdir?

Türkiye’de 1980 sonrası ciddi bir ekonomik çöküş yaşandı. 1980 öncesi ithal politikalar izlenirken, 80’lerden sonra ekonomik reformlarla farklı yol izlendi. 1960’lardan önce Osmanlı yıllarıda dahil milletin ihtiyaçları karşılanabilmek için devamlı dış ülkelerden mal ithal ediliyordu. Daha sonrasında yapılan planlamalarla artık Türkiye dışardan birşey almayacak, herşey yerli sanayide üretilecek kararına varıldı. Artan sanayi teşviklerinden sonra ithal dönemler sona ererken, ihracata yönelik gelişimler kaydedildi. Bu etkenlere nazaran yatırımcı için yüksek miktarlar ortaya çıkınca gelişimlerin ilerlemesi sınırlı kaldı. Gelişimlerin daha da sürdürülebilmesi adına 20 Nisan 1990’da Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca KOSGEB kuruldu.

KOSGEB Nasıl Kredi Verir

KOSGEB, küçük ve orta bütçeli işletmelerin gelişimini arttırmak için kurulmuş kamu kuruluşudur. Amaç küçük ve orta bütçeli işletmelerin diğer işletmelerle rekabet edebilecek seviyeye gelmesi, sanayilerinin teknolojiyle birlikte geliştirmek, çalışan işçilerin maaş sorunlarının ortadan kalkması, yeni girişimcileri desteklemek, yeni iş sahalarının oluşmasına destek olmak amacıyla kişilere KOSGEB kredisi veriyor. Haberlere de sık sık konu olan KOSGEB kredisi ile sıfır faizli 50 bin TL destek sağlanıyor.

2017 yılı ile ciddi bir başvuru potansiyeli sağlayan KOSGEB, bilindiği üzere her başvuruyu kabul etmiyor. Yapılan açıklamalarla KOSGEB başvurularının 2018 yılındada devam edeceği bildirildi.

KOSGEB Başvuru Şartları?

  1. Açıklamalara göre daha önce başvuru yapan KOBİ’lerin yeniden başvuru yapmasına gerek yok.
  2. Yıllık net 1 milyon lira altında hasılat yapan ve 10 kişiden az olmak kaydıyla eleman çalıştıran işletmelerin sahipleri KOSGEB başvurusu yapabilecek.
  3. 2017 yılında eğitim alıp, alınan sertifikayla işletme açma şartı artık işletme açma şartına bakılmaksızın başvuru kabul edilecek.
  4. KOSGEB ile anlaşmalı olan Finansbank, Akbank, Vakıfbank, Denizbank, İş Bankası, Ziraat, Garanti, Halkbank, Yapı Kredi gibi bankaların şubelerinden başvuru yapılabilecek. Gerekli evrakları banka şubeleri belirleyecek.
  5. KOSGEB başvuru esnasında eğer daha önce kayıt yaptırılmış ise, bu konuda beyanname verilmesi gerekecek. Kayıt yapılmamış ise kayıt ve beyanname işlemleri aynı anda yapılacak.
  6. KOSGEB başvurusu yapacak kişilerin veya yapan kişilerin verdiği bilgilerin en güncel olması, eksik ve hatalı olmaması gerekmektedir.
  7. Yapılacak beyanname ile resmi belgelerin uyumluluğu aynı olmak zorundadır. Farklı bilgilerin olduğu beyanname ve resmi belge uyuşmazlığı meydana gelirse başvurunuz iptal olacaktır.
  8. Güzel bir iş planı için projenizin olması da önemlidir.

KOSGEB sertifikasını alan kişiler için artık tek bir yol kalıyor. Girişimciler ve işletmeciler kurulacak iş yerinin veya mevcut işin kar yapılacağı, sürdürülebilir iş yapısının olacağı, bir çok insana istihdam sağlayacağı belirtilmelidir. Kısacası KOSGEB kredisi almak için sağlam iş projenizin olması gerekmektedir.

Bilinmesi gerekenler ; KOSGEB için 3 başvuru hakkınız vardır. 3 kere red yiyen kişilerin artık KOSGEB başvurusunda bulunma hakkı kalmıyor. Ayrıca iş projesi için başvurduğunuz KOSGEB kredisi içinde 3 kez red yediğiniz taktirde sertifikanız çöp olacak demektir.

KOSGEB kredisi çeken insanların bir daha kredi çekebilmesi imkansızdır. Bir kişinin KOSGEB kredisi kullanma hakkı tek olduğu için aldığınız kredi tek iş projeniz için geçerlidir.

KOSGEB, bilinmelidir ki girişimcileri, küçük ve orta ölçekli işletmeleri kalkındırma ve iş devamlılığını sağlamak adına bu imkanları size sunuyor. O nedenle millete faydalı olacak bir iş planınız olmalı ki kredi imkanından yararlanabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya yazın